Minister zdrowia: „Doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień”

Podczas porannej konferencji ministra zdrowia przekazał on informacje, że w ostatnich dniach doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień. Artyści, którzy zostali zaszczepieni poza kolejnością zostały nieprawidłowo zarejestrowane. Dodał, że nie potwierdzono, aby cała sprawa była akcją promocyjną.

Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej dotyczącej afery szczepionkowej zwrócił uwagę na fakt, że celowo złamano zasady Narodowego Programu Szczepień i jest to potwierdzone kilkoma faktami. Między innymi chodzi o to, że artyści, którym zostały wykonane szczepienia poza kolejnością byli zarejestrowani jako personel medyczny w szpitalu.

„W pliku, który został przesłany do centrum e-Zdrowia, w którym znajdowały się właśnie nazwiska osób upoważnionych do szczepienia znajdowały się nazwiska właśnie tych osób, o których coraz więcej dowiadujemy się z mediów i których deklaracje przyznania od kilku dni obserwujemy w mediach.”

-tłumaczył minister zdrowia po pierwszym dniu kontroli. Oprócz tego pierwsze zgłoszenia zostały dokonane 28 grudnia, dzień przed ogłoszeniem listy wyjątkowych sytuacji, które pozwoliłyby na podanie preparatu osobom spoza podstawowej, wąskiej grupy służby zdrowia.

Dodał, że tylko w pierwszym dniu stwierdzone nieprawidłowości są postawą do nałożenia kary w wysokości powyżej 250 tysięcy złotych na Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM. Adam Niedzielski podkreślił, że cała sytuacja ma również ogromny wymiar etyczny, związany z promowaniem postawy nieuzasadnionego preferowania osób i wyznaczania grup uprzywilejowanych niezgodnie z pewną umową społeczną. Nie krył swojego oburzenia i zbulwersowania zarówno zachowaniem organizatora, jak i osób biorących udział w takiej akcji.

„Jeżeli chodzi o kwestie promocji, to jest to jedno z kłamstw, które krąży w przestrzeni publicznej, i trzeba to powiedzieć wyraźnie i jednoznacznie. W trakcie kontroli nie znaleźliśmy śladu żadnej umowy, żadnej deklaracji, żadnej w ogóle informacji, która by mówiła o przeprowadzeniu takiej akcji promocyjnej. Ale rzeczywiście ponieważ z informacji medialnych wynika, że do szczepień zapraszało centrum promocji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będziemy chcieli zbadać ten wątek oddzielną kontrolą”

-dodał na koniec swojego wystąpienia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]