WHO alarmuje! Nowe szczepy COVID-19 rozprzestrzeniają się po Europie!

W ostatnim czasie wykryto nowe warianty wirusa SARS-CoV-2, które doprowadziły do gwałtownego wzrostu zakażeń. Wielka Brytania, w której nowa odmiana się pojawiła, zdecydowała się całkowicie zamknąć kraj. Dyrektor Regionalny WHO na Europę zapowiedział, że konieczne są bardziej intensywne działania. 

Fot. Shutterstock

W połowie grudnia zauważono mutację wirusa SARS-CoV-2, która pojawiła się początkowo w Wielkiej Brytanii. Chwilę później potwierdzono inny nowy szczep, występujący w RPA. Jedna i druga odmiana rozprzestrzeniała się na całym świecie, a tym samym doprowadziła do zwiększonej liczby zakażeń. Szczególnie, że zarówno mutacja z Wielkiej Brytanii, jak i z RPA była wysoce zakaźna.

Pomimo, że nowe mutacja szybciej rozprzestrzeniają się i łatwiej jest się nimi zarazić, naukowcy zaznaczają, że nie powodują one cięższego przebiegu COVID-19. Co ważne, wariant z RPA cechuje się częstszym występowaniem wśród ludzi młodych. Jak jednak zauważa dyrektor generalny na Europę Światowej Organizacji Zdrowia, zwiększona zdolność transmisji budzi ogromny niepokój WHO.

„Obecna niepokojąca sytuacja sprawia, że ​​przez krótki okres czasu musimy zrobić więcej niż dotychczas i zintensyfikować działania w zakresie zdrowia publicznego i pomocy społecznej. Dzięki temu w niektórych krajach będzie możliwe spłaszczenie stromej pionowej linii.”

-tłumaczy Hans Kluge. Jego zdaniem teraz szczególnie jest ważne zachowanie bezpieczeństwa tzn. noszenie maseczek, zachowanie dystansu, dezynfekcja czy ograniczenie spotkań. Zaznacza, że dopiero kiedy wszyscy się zaangażujemy w walkę z COVID-19, mamy szansę ją wygrać. To w połączeniu z testami, izolacją i szczepieniami daje światełko w tunelu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]