Bezdomny ukrywał się przed policją 18 lat

Policjanci w ramach akcji „Bezdomni Zimą” sprawdzają dworce, przystanki, pustostany oraz inne miejsca, gdzie mogą znajdować się potrzebujący czy zagrożeni wychłodzeniem organizmu. Mundurowi rozmawiają przy tym z bezdomnymi, pytając czy nie potrzebują pomocy. Jak się okazuje, wśród „osób bez adresu” znajdują się także poszukiwani przez organy wymiaru sprawiedliwości. 5 stycznia policjanci z krakowskiego oddziału prewencji zatrzymali bezdomnego, który ukrywał się od… 18 lat.

Fot. Policja

Zima to trudny okres dla bezdomnych. Niskie temperatury powietrza, brak odpowiedniej odzieży i często alkohol mogą być przyczyną tragedii. W takcie służby policjanci realizują zadania pomocowe w ramach akcji „Bezdomni Zimą”. Systematycznie sprawdzają dworce, przystanki, pustostany, ogrody działkowe, węzły cieplne oraz inne tego typu miejsca, gdzie mogą znajdować się potrzebujący czy zagrożeni  wychłodzeniem organizmu. Mundurowi rozmawiają przy tym z bezdomnymi, pytając czy nie potrzebują pomocy i udzielają informacji o noclegowniach, miejscach gdzie można zjeść ciepły posiłek.

5 stycznia w godzinach porannych policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie na ulicy Bernardyńskiej nawiązali rozmowę z przechodzącym bezdomnym. Mężczyzna oświadczył nie potrzebuje pomocy, ale sprawiał wrażenie zdenerwowanego. Irracjonalne zachowanie mężczyzny wzbudziło w policjantach podejrzenie, że coś ukrywa. Został wylegitymowany lecz  podane dane personalne wzbudziły u policjantów podejrzenia, że dotyczą innej osoby. Mundurowi zaczęli dalej wypytywać legitymowanego. Doświadczenie i dociekliwość policjantów skutkowały „kapitulacją” bezdomnego. Widząc, że dalsze obstawanie przy swoim nie ma sensu, podał swoje prawdziwe dane osobowe. W toku dalszych czynności ustalili, że legitymowany jest o dwa lata młodszy niż pierwotnie podał – „korzystał” z danych osobowych swojego brata, których wyuczył się na pamięć.

Powód podania nieprawdziwych danych był niebanalny. Okazało się, że mężczyzna poszukiwany jest od 18  lat na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Rejonową Kraków Krowodrza w związku z art 227§1 dawnego kodeksu karnego (fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych). 51-latek został  zatrzymany a następnie osadzony w areszcie śledczym do dyspozycji prokuratury.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]