COVID-19 a kondycja fizyczna Polaków. O czym trzeba pamiętać?

Podczas pandemii większość Polaków przebywa w domach, pracując zdalnie. Wiele osób w tym czasie zapomniało czym jest aktywność fizyczna. A to może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Często przybieramy na wadze, jesteśmy mniej odporni na choroby. Prowadzi to też do wielu wad postawy. 

Fot. Shutterstock

Według danych przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia w czasie epidemii koronawirusa statystyczny człowiek przytył dwa kilogramy. W rozmowie z „Wprost” dr Przemysław Domaszewski z Katedry Antropomotoryki i Biomechaniki Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej wytłumaczył jak destrukcyjnie pandemia wpływa na kondycję fizyczną Polaków.

Od kiedy wybuchła pandemia, większość Polaków pracuje zdalnie. Jak zauważa ekspert, przy pracy zdalnej sami sobie nie zdajemy sprawy jak bardzo straciliśmy dodatkową aktywność fizyczną. Nie wychodzimy z domu, nie idziemy do samochodu czy na przystanek autobusowy, nie pokonujemy żadnych schodów. Z reguły praca w domu wykonywana jest przez kilka godzin w tej samej  pozycji, non stop przy komputerze. Po jej skończeniu zmieniamy fotel na kanapę przed telewizorem i tak spędzamy dalszą część dnia.

Profesor Domaszewski zauważa też, że brak ruchu prowadzi do wielu dysfunkcji. Dlatego nawet siedząc przed komputerem warto wprowadzić elementy np. gimnastyki. Dobrze też robić sobie przerwy i nawet na chwilę wstać, przejść się po mieszkaniu czy wyjść na spacer. Ważną sprawą jest również rozciąganie. W przeciwnym razie możemy mieć dużo więcej wad postawy. Kolejną kwestią jest nadwaga.

Ekspert zauważa również, że osoby będące bardziej aktywne fizycznie, znacznie łatwiej i szybciej przechodzą ewentualne zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]