Polacy zatrzymani na granicy! Powodem koronawirus

Szwecja wprowadziła nowe zasady dotyczące osób wjeżdżających na teren kraju z Wielkiej Brytanii i Danii. W efekcie zatrzymano na granicy kilka tysięcy osób, w tym kilkuset Polaków. Nowe przepisy funkcjonują do 21 stycznia 2021 roku.

Fot. NIAID, CC BY 2.0 / Wikipedia

Od 22 grudnia 2020 roku do 21 stycznia 2021 roku wprowadzone zostały dodatkowe zasady dotyczące przekraczania granicy Szwecji przez osoby podróżujące z Danii czy Wielkiej Brytanii. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w wyniku tego aż 4 tysiące osób nie mogło dostać się do Szwecji. Wśród nich było 168 Polaków.

Polacy próbowali dostać się na teren Szwecji z duńskiego lotniska Kastrup, pociągiem przez most Oresundski lub własnym samochodem. Większość kierowała się z Kopenhagi w okolice Malmoe lub Helsinborga. Zdarzały się też przypadki, kiedy podróżujący chcieli w tej sposób przedostać się dalej do Norwegii. Jak się okazuje, większość z nich nie wiedziała o panującym zakazie.

Na teren Szwecji wpuszczane są osoby ze szwedzkim obywatelstwem, wracające do domu. Wyjątkiem są ci, którzy mają udokumentowany powód rodzinny. W tym przypadku każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Zakaz nie dotyczy pracowników branży transportowej, dyplomatów z rodzinami, osób zatrudnionych w międzynarodowych organizacjach i tych, którzy posiadają prawo do stałego pobytu i pracy na terenie Szwecji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]