Prezes ZUS o podniesieniu wieku emerytalnego. Padła ważna deklaracja!

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska przekazała w rozmowie z „Super Expressem”, że nie ma żadnych planów podnoszenia wieku emerytalnego. Jednocześnie zaapelowała o rozwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących wydłużenia aktywności zawodowej. 

Niedawno prezes ZUS wypowiedziała słowa, które wzbudziły dużą kontrowersje. Profesor Gertruda Uścińska przyznała ostatnio, że w przyszłości „pół wieku aktywności zawodowej może być normą”. Teraz w rozmowie z „Super Expressem” tłumaczy swoje słowa, zwracając uwagę na to, że mogły zostać przez wiele osób źle zinterpretowane.

W wywiadzie dla gazety przekazała, że od 1 października 2017 roku wiek emerytalny ponownie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zaznaczyła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma żadnych planów co do podniesienia tego wieku. Podkreśliła, że emerytura jest prawem, ale nie obowiązkiem.

„Ważne, aby Polacy mogli dokonać racjonalnego wyboru w oparciu o rachunek ekonomiczny, ale i rachunek zdrowia. Chodzi o to, aby przekonywać do późniejszego przechodzenia na emeryturę na zasadzie zachęt, a nie przymusu.”

Prezes ZUS dodała również, że od zawsze zachęca, aby w miarę możliwości wydłużyć swoją aktywność zawodową. Jeśli nikt nie zmaga się np. z problemami zdrowotnymi, a do tego ma dużo wolnego czasu, czemu by nie podnieść w tej sposób przyszłych świadczeń emerytalnych. Tłumaczy, że praca o jeden rok dłużej może zwiększyć emeryturę nawet o 15%!

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]