Nowa choroba po zakażeniu COVID-19! Występuje u dzieci!

W Czechach prawie 100 dzieci trafiło do szpitali po komplikacjach wywołanych zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Choroba nazywana pediatrycznym wieloukładowym zespołem zapalnym objawia się przede wszystkim bardzo wysoką temperaturą i wysypką. 

Fot. Shutterstock

Jak podaje czeski dziennik „Hospodarske Noviny”, prawie sto dzieci trafiło w ostatnich dniach do szpitala z powodu komplikacji wywołanych zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Chorobie dano roboczą nazwę pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny i objawia się przede wszystkim bardzo wysoką temperaturą. Dodatkowo mogą pojawić się wysypki i krwawe wybroczyny na powiekach, a także zaczerwienienie na dłoniach i stopach. Dolegliwość cechuje się też spadkiem ciśnienia, bólem brzucha i rozwolnieniem.

Póki co lekarze nie wiedzą czy choroba może mieć trwałe konsekwencje. W przypadku kiedy rodzic lub opiekun zauważy niepokojące objawy nowej zespołu, powinien jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Również pojawił się apel do lekarzy pierwszego kontaktu, aby uważnie obserwowali zmiany pojawiające się u najmłodszych po przebyciu zakażenia koronawirusem.

Gazeta tłumaczy, że tamtejsze Ministerstwo Zdrowia postanowiło nie przekazywać oficjalnej informacji o chorobie, ponieważ wywołałoby to tylko niepotrzebną panikę. Resort uważa, że skoro informacje o problemie dotarły do lekarzy przez organizacje zawodowe, jest to w tej chwili wystarczające. Wywołało to wiele kontrowersji polityków i obywateli, którzy zarzucają rządowi zatajanie informacji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]