Czy Alejami Trzech Wieszczów pojedzie tramwaj? Wraca dawna koncepcja przebudowy

Pomysły na nowe linie tramwajowe w Krakowie pojawiają się i znikają. Niektóre mają swoją kontynuacje inne odkładane są w czasie. Pomysł na poprowadzenie linii tramwajowej Alejami Trzech Wieszczów nie jest nowy, ale doczekał się przypomnienia. Ledwo wrócił a już na początku zaczął kuleć.

Fot. Kraków w Pigułce

Krakowski magistrat powraca do dawnego pomysłu i ogłosił przetarg na koncepcję linii tramwajowej biegnącej Alejami Trzech Wieszczów łączącej Nowy Kleparz z Placem Inwalidów.

Według urzędników możliwe są trzy możliwości. Tramwaj pojedzie specjalnie ku temu wybudowanym tunelem pod Alejami Trzech Wieszczów, środkowym pasem zieleni, lub pasem jezdni. Bus pass przerobiony zostanie wtedy na ścieżkę rowerową.

Wszystkie trzy koncepcje wiążą się jednak z ogromnymi nakładami finansowymi ale przede wszystkim z niemal całkowitą przebudową nie tylko Alej ale także dróg pobocznych takich jak Karmelicka, Królewska czy Długa.

Aleje Trzech Wieszczów zostały wpisane do rejestru zabytków pod koniec ubiegłego roku a więc wyzwanie dla projektantów linii nie będzie łatwe i będą oni musieli ściśle współpracować z miejskimi i wojewódzkimi służbami konserwatorskimi.

Jak podaje Radio Kraków, rozwiązania przedstawione przez urzędników już napotykają na problemy. Małopolska konserwator zabytków Monika Bogdanowska powiedziała stacji, że ani ona ani miejski konserwator nie zgadzają się na puszczenie tramwaju pasem zieleni.

Z kolei budowanie tunelu pod Alejami Trzech Wieszczów to zbyt wielki koszt a wjazd do tunelu oraz wyjazd muszą być poprowadzone długimi zjazdami. To stanowi problem na odcinku Karmelicka – Plac Inwalidów.

Poprowadzenie linii kosztem jezdni to również mniej miejsca dla samochodów albo budowa kolejnego pasa.

Wyzwanie dla projektantów jest a Urząd Miasta czeka na zgłoszenia i składanie koncepcji do końca stycznia.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE