Kara za odpoczynek. Pielęgniarki skarżą w Sądzie decyzję dyrekcji szpitala

W środę przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu ma rozpocząć się proces ws. ukarania trzech pielęgniarek ze szpitala powiatowego im. Chałubińskiego w Zakopanem. Dyrekcja szpitala nałożyła na nie karę w postaci upomnienia za wykorzystanie 15 minutowej przerwy na…sen. 

Fot. Shutterstock

Sprawa dotyczy nocy z 10 na 11 września. Około godz. 3 nad ranem dyrektor placówki przeprowadził kontrolę na kilku oddziałach zakopiańskiego szpitala.

Dyrekcja stwierdziła, że trzy pielęgniarki w tym czasie spały zamiast pracować. Zostały ukarane w postaci upomnienia. Jak informuje Radio Kraków, dwie z ukaranych pielęgniarek nie zgadza się z karą i postanowiły dowieść swoją niewinność przed sądem.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zwrócił uwagę na to, że inspekcja przeprowadzona w środku nocy odbyła się w momencie wzmożonej pandemii a ciężko pracujący personel medyczny ma prawo do odpoczynku.

Był to czas kiedy część personelu była zakażona koronawirusem lub przebywali na kwarantannie. OZZPP do którego należą ukarane pielęgniarki tłumaczy, że odpoczywały one na zmianę i zawsze któraś czuwała nad pacjentami.

Jak podaje stacja, w oświadczeniu pielęgniarki napisały, że  „Odpowiedzialność za ludzkie życie, ogromny stres, zmęczenie, nie powinno być wynagradzane nocnymi kontrolami ani karami, lecz wsparciem i wyrozumiałością.”

Z kolei dyrekcja szpitala w swoim oświadczeniu twierdzi,  że ma prawo do kontroli pracowników w czasie pracy a przysługująca pracownikowi przerwa w pracy nie może być wykorzystywana na spanie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]