Nowy lek na COVID-19 w postaci sprayu? Trwają badania kliniczne

Firma SaNOtiz Research and Development z Kanady opracowuje potencjalny lek na wirusa SARS-CoV-2. Ma on  postać sprayu, a jego głównym składnikiem jest tlenek azotu. Właśnie rozpoczęła się druga faza badań klinicznych.

Fot. Shutterstock

Kanadyjska firma SaNOtize Research and Development rozpoczęła drugą fazę badań klinicznych potencjalnego leku na wirusa SARS-Cov-2, który ma za zadanie zatrzymywać inkubację i rozprzestrzenianie się wirusa do płuc. Lek ma postać sprayu i jak zaznaczają naukowcy, może być skutecznym i niezwykle ważnym lekiem w walce z COVID-19.

Głównym składnikiem prepraratu jest naturalna nanocząsteczka tlenku azotu, wytwarzana przez organizm ludzki. Ma ona zapobiegać infekcjom lub je leczyć w początkowym etapie zakażenia, niszcząc wirusa i utrudniając jego replikę w komórkach nosa. Oprócz tego tlenek azotu zablokuje receptor ACE-2, który jest niezbędny wirusowi, aby zakażać komórki.

Badania przeprowadzono na zakażonych COVID-19 gryzoniach, którym następnie dwukrotnie podano aerozol do nosa. Jak wynika ze wstępnych badań, spray wykazał 99,9% skuteczności w walce z wirusem w ciągu zaledwie dwóch minut. Dodatkowo, u zakażonych zwierząt zauważono aż 95% spadek wiremii w ciągu jednego dnia po zakażeniu, natomiast u połowy z nich nie wykryto wirusa wcale.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]