Środa Popielcowa. Wydano nowe zalecenia!

Watykan zmienił zalecenia dotyczące obrzędu posypywania głów popiołem w Środę Popielcową. Wszystko ze względu na pandemię koronawirusa. Jak będzie wyglądać ta uroczystość w tym roku?

Środa Popielcowa to ruchome święto, wypadające na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą, pomiędzy 4 lutego a 10 marca. Tego dnia wierni najczęściej pojawiają się w kościele, uczestnicząc w obrzędzie posypywania głów popiołem. Jest to też pierwszy dzień postu. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy.

W tym rok jednak obrzęd wypadający na 17 lutego ulegnie zmianie. Jak poinformowała watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, z powodu pandemii zmienione zostaną zasady uroczystości. Ksiądz w chwili posypywania popiołem głów wiernych będzie musiał mieć na sobie maseczki i rękawiczki. Dodatkowo, przed rozpoczęciem obrzędu, musi zdezynfekować ręce.

Odstąpiono również od wygłaszania zdania „Pamiętaj, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”, skierowanego do każdej osoby. Formuła ma zostać wygłoszona z ołtarza do wszystkich zgromadzonych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]