500 plus. Co się zmieni od 1 lutego?

Minister rodziny i polityki społecznej przekazała, że rodzice i opiekunowie, którzy chcą nadal otrzymywać 500 złotych na każde dziecko, muszą ponownie złożyć wniosek. Nabór rozpocznie się 1 lutego. Do tej pory odbywało się to latem. 

fot. Pixabay

Jak przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, świadczenia w 2021 roku w ramach programu „Rodzina 500+” będą wypłacane na takich samych zasadach jak miało to miejsce do tej pory. Jedyna zmiana dotyczyć będzie terminu naboru, który rozpocznie się już 1 lutego 2021 roku, a nie jak dotychczas- latem.

Wiele osób zastanawiało się czy nie zajdą zmiany dotyczące świadczenia, ze względu na pandemię koronawirusa, która mocno wpłynęła na gospodarkę. Minister wyjaśniła, że rząd nie planuje waloryzacji świadczenia lub powrotu do kryterium dochodowego na pierwsze dziecko.

Od 1 lutego wnioski można składać jedynie przez internet. Potrwa to do końca marca. Dopiero od 1 kwietnia wprowadzona zostanie możliwość składania wniosków na papierowych formularzach. Marlena Maląg zachęca jednak wszystkich, aby w miarę możliwości korzystali z formy internetowej.

Prawo do świadczenia zostanie ustalone na rok, od 1 czerwca 2021 roku do 1 maja 2022 roku. Skorzystać mogą z niego opiekunowie, posiadający dziecko do 18 roku życia, bez względu na dochody. Budżet państwa ma zarezerowane na ten cel 41 mld złotych.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE