Nowe uprawnienia dla UOKiK. Urzędnik będzie mógł przeszukiwać mieszkanie?

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta dostanie wkrótce nowe uprawnienia. Wszystko ze względu na wprowadzenie w życie unijnych przepisów. Eksperci obawiają się, że zmiany spowodują wiele dodatkowych uprawnień dla UOKiK, który będzie mógł między innymi przeszukiwać mieszkania obywateli.

Fot. Pixabay

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, ze względu na wprowadzenie unijnych przepisów,  ma wkrótce otrzymać nowe uprawnienia. Nowelizacja przepisów o ochronie konsumentów dałaby UOKiK między innymi możliwość przeprowadzenia poszukiwań w mieszkaniach obywateli.  Jak tłumaczy „Dziennik Gazeta Prawna”, w tej chwili może zrobić to jedynie policja, gdy urząd stwierdzi, że w danym mieszkaniu mogą znajdować się dowody na nielegalną zmowę przedsiębiorców.

„Dziennik Gazeta Prawna” rozmawiał w tej sprawie w jednym z adwokatów z kancelarii Affre i Wspólnicy, który uznał, że taka zmiana może doprowadzić do wyłączenia kilku podstawowych zasad. Jest to między innymi prowadzenie przeszukiwań w porze dziennej, z poszanowaniem godności i prywatności. Dodatkowo może umożliwić wejście do mieszkania pod nieobecność gospodarza lokalu.

Wśród dodatkowych uprawnień mają być też większe możliwości nakładania kar. UOKiK będzie mógł nałożyć mandat ma osobę fizyczną, która udzieli fałszywych informacji lub w ogóle ich nie udzieli. Urząd będzie mógł też nakładać okresowe kary pieniężne np. za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu decyzji, za niestawienie się na rozprawie czy za utrudnienia przeprowadzenia kontroli, wynoszące maksymalnie 5% dziennego średniego obrotu przedsiębiorcy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]