Kto jeszcze zaszczepi się w pierwszej grupie? Podano szczegóły!

Wczoraj późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie przedłużające obostrzenia w Polsce do 31 stycznia 2021 roku. Opublikowano tam również kolejność szczepień. W pierwszej grupie znaleźli się m.in. prokuratorzy.

Fot. Shutterstock

W czwartek opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z sytuacją pandemiczną w Polsce. Tym samym przedłużono obowiązujące restrykcje do 31 stycznia 2021 roku.

Pojawił się tam też jeden dodatkowy rozdział, zatytułowany „Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19”. Wskazano w nim kolejność szczepień.  Na pierwszy miejscu znalazły się osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym, następnie osoby wykonujące zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa. Dalej są przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży.

Do kolejnej grupy osób należą inne niż określone w pierwszych punktach osoby zatrudnione  w podmiocie wykonującym czynności lecznicze, czyli np. farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptece ogólnodostępnej. Są też nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni medycznej, a także doktoranci i studenci biorący udział w zajęciach z udziałem pacjentów oraz osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.

Następnie zaszczepieni zostaną pacjenci zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum i domów pomocy społecznej, a także osoby urodzone nie później niż w 1941 roku, w latach 1942-1951 i w latach 1952-1961. Do kolejnej grupy należą wychowawcy i nauczyciele, osoby zatrudnione w przedszkolu, nauczyciele akademiccy i osoby prowadzące zajęcia na uczelniach. Ostatni w ramach pierwszego etapu mają zostać zaszczepieni funkcjonariusze i żołnierze m.in. Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, ale również prokuratorzy i asesorzy prokuratury,  członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]