Szef Kancelarii Premiera: „Musieliśmy zmienić plan szczepień grupy zerowej”

Szef Kancelarii Premiera poinformował, że z powodu decyzji firmy Pfizer w sprawie dostaw szczepionek, trzeba było zmodyfikować harmonogram szczepień tzw. grupy zerowej.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia. Do tej pory zarejestrowało się już 280 tysięcy osób. Wczoraj firma Pfizer poinformowała jednak, że czasowo musi zmniejszyć dostawy szczepionek do krajów Unii Europejskiej.

W związku z tym Michał Dworczyk przekazał, że należało zmodyfikować harmonogram szczepień tzw. grupy zerowej, do której zaliczają się przede wszystkim osoby pracujące w służbie zdrowia. Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że ani Polska ani Komisja Europejska nie otrzymali od koncernu Pfizer zaktualizowanego harmonogramu dostaw. Dlatego rząd podjął działania samodzielnie.

„Wszystkie osoby, które otrzymały już dawkę szczepionki, na pewno otrzymają też drugą dawkę. Nie zmieniamy nic, jeśli chodzi o szczepienia populacyjne- seniorzy powyżej 70. roku życia rozpoczną szczepienia zgodnie z planem od 25 stycznia. Nic się nie zmienia w kwestii planów dot. rejestracji.”

-zapewnił Michał Dworczyk. Zaznaczył jednak, że zmienione zostaną plany na przyszły tydzień.

„Mieliśmy zaplanowane, aby 50 tys. szczepionek zostało wysłane do szpitali, które mają wykonać drugie szczepienie. To się nie zmieni. 120 tys. szczepionek miało pojechać na szczepienie do DPS, to też się nie zmieni. Do szpitali węzłowych na szczepienia grupy „zerowej” miało trafić 330 tys. szczepionek na pierwsze szczepienie. Wstrzymaliśmy ten transport do momentu, gdy firma Pfizer prześle nam dokładny harmonogram dostaw do Polski.”

-wyjaśnił szef KPRM.

Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby, które skończyły 70 rok życia. Szczepienia wszystkich seniorów powyżej 70 roku mają ruszyć 25 stycznia 2021 roku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]