Gdzie zaszczepić się na COVID-19? Czy można wykonać szczepienia w innym mieście lub kraju?

Wiele osób planuje zaszczepić się w przychodni, do której należy. Jednak czy istnieje również opcja zaszczepienia się w innym punkcie, w innym mieście, a nawet za granicą? A co z cudzoziemcami przebywającymi na terenie Polski?

Fot. Pixabay

Jak podaje Komisja Europejska, szczepienie poza krajem ojczystym należą do kompetencji państw członkowskim. Oznacza to, że kraje indywidualnie decydują o zgodzie na podanie preparatu osobie o innej narodowości. W praktyce wygląda to różnie. Możliwość zaszczepienia się istnieje np. w Portugalii, gdzie osobie zarejestrowanej w polskim systemie zdrowia publicznego, która odwiedza rodzinę rezydującą w tym kraju, pozwala się podać szczepionkę. Inaczej jest we Włoszech czy w Hiszpanii, gdzie nie przewiduje się możliwości wykonywania szczepień dla obcokrajowców, którzy nie są rezydentami lub nie są zatrudnieni na jego terytorium.

Co ze szczepieniami w innym mieście w Polsce? Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie rządowej, bez problemu można zmienić termin lub zaszczepić się w innym punkcie czy w innym mieście. W takim przypadku należy skorzystać ze znajdującej się na stronie internetowej wyszukiwarki i wskazać odpowiednią lokalizację i datę.

Obcokrajowcy przebywający na terenie Polski również mają prawo do szczepień. Aby to zrobić muszą jednak zameldować się na terenie kraju na co najmniej 30-dniowy pobyt. Wtedy otrzymują numer PESEL. Dodatkowo, potrzebna jest karta pobytu, która potwierdzi tożsamość cudzoziemca. Jednak w przypadku szczepień przeciwko COVID-19, to obywatele Polski mają pierwszeństwo przed innymi narodowościami.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]