Jad węża skuteczny w walce z COVID-19? Zaskakujące badania!

Grupa naukowców zauważyła, że fosfolipazy A2 jadu węza wskazują silne działanie wirusobójcze przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Miałby blokować fuzję komórkową, w której pośredniczy interakcja glikoproteiny kolców z receptorem ACE2. 

Fot. Pixabay

Jak już było wcześniej wiadomo, jad węża posiada związki o właściwościach fizjologicznych, które mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, ale również przeciwwirusowe. Dlatego naukowcy postanowili się sprawdzić enzymy jadu węża w kontekście zwalczania COVID-19.

Badania, które są obecnie przeprowadzane dotyczą głównie jednego składnika jadu – enzymów fosfolipazy A2.  PLA2 to enzymy białkowe, które ułatwiają hydrolizę glicerofosfolipidów błonowych do lizofosfolipidów i wolnych kwasów tłuszczowych. Są one głównie odpowiedzialne za metabolizm lipidów.

Dodatkowo zauważono, że w niektórych stężeniach HDP-1 i HDP-2 blokowała się również wielojądrowa komórka, która postaje przez połączenie luźnych komórek jednojądrowych. Przez to utrudniony był sposób rozprzestrzeniania się wirusa między komórkami. Teraz niezbędne są kolejne, bardziej szczegółowe analizy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]