Szef KPRM rozwiewa wątpliwości: „Jeżeli w punktach szczepień zostaną dawki dla grupy zero, można nimi szczepić seniorów”

Wczoraj poseł Koalicji Obywatelskiej poruszył kwestię utylizacji dawek szczepionki na COVID-19. Zwrócił się do szefa KPRM z zapytaniem czy zamiast wyrzucać przeterminowane dawki, nie lepiej nimi szczepić seniorów. Michał Dworczyk odpowiedział. 

Fot. Pixabay

W niedzielę na Twitterze posła KO Michała Szczerby pojawił się wpis dotyczący kwestii utylizacji dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. Poseł opozycji zapytał czy nie lepiej zamiast wyrzucać fiolki z puli grupy 0, które się przeterminują, nie lepiej szczepić nimi najstarszych seniorów, podając przykład krakowskiego szpitala. Dodał, że Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada, że nie można. Dlatego zwrócił się bezpośrednio do Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dziś szef KPRM odpowiedział, publikując komentarz do wpisu Michała Szczerby, a także link do zmiany rozporządzenia w sprawie ustanowienia określinych ograniczeń, nakazów i zakazów, w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

„Ale to nieprawda. Zgodnie z rozporządzeniem epidemicznym Roz. 3a, par. 28a ust. 2 – mogą szczepić seniorów…”

-napisał Dworczyk. Z zapisy wynika, że w sytuacji kiedy szczepionka nie zostanie wykorzystana, dopuszcza się dstępstwo od generalnego obowiązku stosowania podczas szczepień wskazanej kolejności i szczepienie osób z innych grup w ramach jednego etapu, a także w ramach różnych etapów.

Michał Szczerba zdążył już też zabrać ponownie głos w sprawie, pisząc, że przekaże informację dyrektorowi Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, który dostał zupełnie inną odpowiedź z NFZ. Dodał, że być może informacja zwrotna z Narodowego Funduszu Zdrowia dotarła przed wejściem w życie rozporządzenia, tzn. przed 15 stycznia 2021.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE