Kontrowersje wokół kolejności szczepień. Dlaczego prokuratorzy mają pierwszeństwo przed osobami przewlekle chorymi?

Jak się okazuje, w Narodowym Programie Szczepień pojawiło się kilka zmian dotyczących kolejności szczepień. W wydanym kilka dni temu rozporządzeniu widnieje zapis, że do pierwszej grupy zaliczają się m.in. prokuratorzy, a dopiero później mogą zostać zaszczepione osoby przewlekle chore. Głos w tej sprawie zabrała posłanka KO, Barbara Nowacka. 

Fot. Pixabay

W rządowym rozporządzeniu, w którym pojawił się dodatkowy rozdział dotyczącym pandemii COVID-19 określono kolejność, w jakiej poszczególne grupy społeczne mają otrzymać szczepionkę. Jak się okazuje, nieco różni się on od przyjętego wcześniej Narodowego Programu Szczepień. Skorzystać z grupy pierwszej może dużo więcej osób. Poza seniorami, pensjonariuszami DPS i nauczycielami, szczepionki będą dostępne również między innymi dla prokuratorów, Służb Celno-Skarbowych czy Służb Wywiadu Wojskowego.

Dopiero w drugiej grupie znalazły się osoby w wieku 18-59 lat, mające choroby przewlekłe. Nie wiadomo jednak kiedy szczepionkę otrzymają, wszystko zależy od terminów dostaw. A one mają w najbliższym czasie zostać zmniejszone z powodu rozbudowy zakładu Pfizer.

Zdaniem opozycji jest to decyzja bardzo kontrowersyjna i nie podlega wątpliwości, że stricte polityczna. Opinię na ten temat przekazała w rozmowie z „Faktem” parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej, Barbara Nowacka.

„To jest nagroda dla prokuratorów. Tylko dlaczego najpierw nie szczepimy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów? Dlaczego w pierwszej kolejności szczepionek nie dostają nauczyciele szkół specjalnych, które przez cały czas są otwarte? Dlaczego nie ma wśród nich pracowników pomocy społecznej, którzy mają kontakt z  osobami z różnych środowisk, a chcemy przed nimi szczepić prokuratorów czy służby skarbowe. Dlaczego najpierw nie zaszczepimy osób po przeszczepach?”

-pyta posłanka. Dodaje, że Koalicja Obywatelska będzie domagać się od premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśnień dlaczego rząd podjął taką decyzję odnośnie kolejności szczepień.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]