Odmiana COVID-19 z RPA bardziej zaraźliwa? Nowe doniesienia naukowców!

Jak wynika z najnowszych badań, szczep COVID-19, który obecnie dominuje w Afryce Południowej, może być najbardziej zaraźliwą odmianą koronawirusa. Nie ma jednak póki co dowodów na to, aby był on również bardziej śmiertelny. 

Fot. Shutterstock

Naukowcy zauważyli, że obecnie dominujący szczep koronawirusa w RPA jest o 1,5 raza bardziej zaraźliwy niż jego oryginalna wersja, a nawet bardziej niż mutacja pochodząca z Wielkiej Brytanii. Z ponad 1,3 miliona zarażonych osób, to właśnie Republika Południowej Afryki odnotowała więcej przypadków niż jakikolwiek inny kraj na kontynencie.

Co jednak uspokaja, to fakt, że nie ma dowodów na to, aby szczep znany jako 510Y.V2 z Afryki Południowej był bardziej śmiertelny. Jednak niepokojące są wstępne badania dotyczące skuteczności szczepionki w walce z nową odmianą z RPA.

„Na podstawie tych danych można przypuszczać, że szczepionka będzie nieco mniej skuteczna, ale nie wiemy, o ile mniej. 

-mówi jeden z autorów badania, David Montefiori, wirusolog z Duke University Medical Center.

W RPA wirusa odkryto w październiku i od tego czasu zdążył rozprzestrzenić się już po całym świecie. Dotarł między innymi do Wielkiej Brytanii, Francji, Australii, Niemiec, Szwajcarii, Japonii czy Korei Południowej. Póki co nie ma informacji czy ten wariant wirusa jest również obecny w Polsce.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]