Są wyniki testów chińskiej szczepionki na COVID-19! Jaka jest jej skuteczność?

Jak wynika z wyników testów klinicznych najnowszej szczepionki CoronaVac, pochodzącej z Chin, jest ona skuteczna w zaledwie 50,4 procentach. Jak informuje magazyn „Nature”, naukowcy są rozczarowani tak niskim wynikiem.

Fot. Shutterstock

Na całym świecie koncerny próbują stworzyć szczepionkę przeciwko COVID-19, która okaże się być najbardziej skuteczna. Te, które dopuszczono do użytku cechuje skuteczność powyżej 90%. Natomiast jest kilka preparatów, których wyniki badań przyjęto z rozczarowaniem i zdziwieniem. Tak właśnie okazało się w przypadku chińskiej szczepionki CoronaVac.

Badania kliniczne przeprowadzone w Brazylii wykazały, że szczepionka chroni w zaledwie nieco ponad 50 procentach. Jest to zdecydowanie za mało, aby móc ją zacząć produkować na skalę światową. Badania wykonano na grupie 9,2 tysiąca osób. Drugą dawkę preparatu podano po dwóch tygodniach, co właśnie według ekspertów mogło doprowadzić do mniejszej odporności.

Dodatkowo, szczepionka była testowana wśród pracowników ochrony zdrowia, którzy są bardziej narażeni na zakażenia. Co ważne, szczepionkę CoronaVac można byłoby przechowywać w znacznie wyższej temperaturze niż np. Pfizer. Chiński preparat wystarczy, że będzie przebywać w lodówce.

Dlatego niezbędne są dalsze badania nad szczepionką, stosując większą przerwę pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Jak zaznaczają naukowcy, owa szczepionka mogłaby zostać dopuszczona w krajach rozwijających się, które zmagają się z dużym nasileniem epidemii COVID-19.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE