Światowa Organizacja Zdrowia: „Podróże nie mogą zależeć od szczepień”

Pojawiają się głosy, aby wprowadzić specjalne przywileje dla podróżujących, którzy zaszczepią się przeciwko COVID-19.  Tego pomysłu tego nie popiera jednak Światowa Organizacja Zdrowia. 

Fot. Pexels

Coraz więcej mówi się o dodatkowych przywilejach dla osób, które zaszczepią się przeciwko koronawirusowi. Wśród nich jest propozycja, aby był to warunek podróżowania. Zależy na tym szczególnie krajom, dla których turystyka jest ważnym elementem życia gospodarczego. Grecki rząd zaproponował specjalny „paszport szczepień”. Pomysł na być omawiany podczas najbliższej Rady Unii Europejskiej.

Jak jednak donosi agencja Reutera,  Światowa Organizacja Zdrowia nie rekomenduje uznawania certyfikatu szczepień na COVID-19 lub potwierdzenia nabycia odporności jako warunku wjazdu na teren innego kraju. Według WHO nadal jest zbyt dużo niewiadomych dotyczących skuteczności szczepień. Dodatkowo, organizacja zwraca uwagę, że w wielu krajach, szczególnie tych mniej rozwiniętych, dostępność szczepionek jest mocno ograniczona.

Dlatego po posiedzeniu Komitetu Kryzysowego WHO wydało specjalne oświadczenie. Zaznacza w nim, że dokument potwierdzający szczepienie nie powinien zwalniać osób wyjeżdzających za granice ze stosowania się do innych zasad ograniczających ryzyko podróży. Eksperci zalecają natomiast, aby rządy państw monitorowały nowe mutacje wirusa, aby oszacować na ile skuteczne są w tej chwili szczepionki, leki i testy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]