Czy będą komercyjne szczepienia? Szef KPRM odpowiada!

Michał Dworczyk przekazał w rozmowie z Polskim Radiem, że póki co rząd nie rozważa opcji wprowadzenia komercyjnych szczepień przeciwko COVID-19. Poinformował też o liczbie chętnych na szczepienia, których udało się zarejestrować w ciągu pierwszej godziny. 

Fot. Pixabay

Dziś ruszyły zapisy na szczepienia seniorów powyżej 70 roku życia. Jak przekazało Ministerstwo Zdrowia, tylko w ciągu pierwszej godziny zarejestrowało się ponad 66 tysięcy chętnych. Nie obyło się bez komplikacji, szwankowała infolinia. Odnotowano 300 tysięcy wywołań numeru na minutę w szczycie zainteresowania.

Pełnomocnik rządu do spraw szczepień na antenie Polskiego Radia wypowiedział się na temat ewentualnego wprowadzenia szczepień komercyjnych. Zaznaczył, że póki co rząd nie ma tego w planach.

„Na razie nie rozważamy takiej opcji, jest narodowy program szczepień, jest zaplanowana dystrybucja wśród całej populacji tej szczepionki, to co nas ogranicza to producenci i dostawy.”
-zaznaczył Michał Dworczyk. Dodał, że nawet gdyby dopuszczono tę opcję, wydaje mu się bardzo mało prawdopodobne, aby prywatne podmioty mogły pozyskać na rynku szczepionkę. Tym bardziej, ze jest to w tej chwili produkt deficytowy, a także często zdarzają się próby sprzedaży oszukiwanych produktów.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaapelował również do seniorów, aby nie ustawiali się w kolejkach w przychodniach, w celu zapisania się na szczepienia. Zaznaczył, że można zrobić to na inne sposoby, a takie zbiorowiska mogą sprzyjać transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE