Nietypowy apel ministra finansów: „Zachęcam, by wyciągnąć tę gotówkę spod materaca”

Minister finansów Tadeusz Kościński zaapelował do Polaków, aby wyjęli swoje oszczędności i zaczęli je wydawać. W ten sposób odniósł się do faktu, że wciąż wielu  obywateli prefetuje trzymać oszczędności w gotówce, zamiast w banku.

fot. Pixabay

Tadeusz Kościński był gościem programu „Sygnały Dnia”, na antenie radiowej Jedynki. Zabrał głos między innymi w sprawie przechowywania pieniędzy w gotówce, w domach, zamiast wpłacenia ich do banku. Według statystyk wielu Polaków wciąż tak robi.

Minister finansów przekazał, że cały czas walczy z tym, żeby gotówka pojawiła się w bankach. Zaznaczył, że dla państwa jest ona jedynie kosztem. Wytłumaczył, że kiedy jest w systemie bankowym i można udzielać kredytów i rozkręcać gospodarkę.

„Wyjmijmy pieniądze „spod materaca i zacznijmy je wydawać. Nie jest tak źle, ludzie nie tracą pracy. Zacznijmy te pieniądze wyciągać, używać na konsumpcję i inwestycje, o to nam chodzi, aby popierać takie działania.”

-powiedział. Jego słowa wywołały dość duże kontrowersje, szczególnie w czasie kiedy większość obywateli w skutek pandemii jednak pracę traci lub pojawiają się inne ograniczenia z nią związane, niektóre branże wciąż od wybuchu pandemii nie wróciły do pracy.

Minister wytłumaczył, że zdaje sobie sprawę z tego, że mało Polaków w tym trudnym czasie i kryzysie może podejmować decyzje dotyczące finansów, jednak zaznaczył, że spadek PKB za rok 2020 może być mniejszy niż 3%. Oznacza to, że sytuacja gospodarcza wcale nie będzie taka zła, jak się na początku wszystkim wydawało.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE