Przeszukiwanie mieszkania Romana Giertycha i jego zatrzymanie nielegalne!

Reprezentujący Romana Giertycha mecenas Jakub Wende przekazał właśnie, że Sąd w Poznaniu uwzględnił zażalenie pełnomocników adwokata, uznając, że zatrzymanie, doprowadzenie i przeszukanie Giertycha było niezasadne i nielegalne.

Fot. Kraków w Pigułce

Roman Giertych był jedną z dwunastu osób, które w październiku 2020 roku zostały zatrzymane w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie około 92 milionów złotych z giełdowej spółki Polnord. Przedstawiono im zarzuty przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.

W wyniku zasłabnięcia podczas przeszukiwania mieszkania przez Centralne Biuro Śledcze, Roman Giertych stracił przytomność i trafił do szpitala w Warszawie. Prokuratura mówiła wtedy, że po skutecznym przedstawieniu zarzutów wobec adwokata Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln złotych poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach służbowych, zakazu opuszczania kraju, a także dozoru policji. Obrońcy Romana Giertycha złożyli do sądu zażalenie na tę decyzję.

W grudniu 2020 roku sąd uchylił środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuraturę, a zarzuty wobec okazały się być nieskuteczne. Natomiast w ostatnich dniach Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że Roman Giertych nigdy nie stracił statusu podejrzanego w sprawie przywłaszczenia kilkudziesięciu milionów złotych.

Jak dziś przekazał mecenas Jakub Wende, Sąd w Poznaniu uwzględnił zażalenie pełnomocników Romana Giertycha, uznając, że zatrzymanie, doprowadzenie i przeszukanie adwokata były niezasadne i nielegalne.

„Były one niezasadne, dlatego że nie istniały żadne przesłanki do tego, żeby wydać tego typu dyspozycję o zatrzymaniu, doprowadzeniu i przeszukaniu, a nielegalne. dlatego że powierzono te czynności Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, która to służba nie jest powołana do prowadzenia czynności w tego typu sprawach.”

-dodał Jakub Wende.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE