Sejm przedstawił Rzecznika Praw Obywatelskich. Kogo wybrał?

Sejm powołał na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Piotra Wawrzyka. Teraz wybór musi jeszcze zaakceptować Senat. Otrzymał 233 głosów posłów, sam był wśród głosujących za własną kandydaturą.

Wczoraj odbyła się już trzecia próba głosowania, które miało wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Wśród kandydatów był Robert Gwiazdowski, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Piotr Wawrzyk. Za kandydaturą Piotra Wawrzyka, który był kandydatem partii PiS głosowało 233 posłów, przeciwko 218, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wśród głosujących na Wawrzyka był on sam.

Według Ryszard Terleckiego, szefa Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Wawrzyk miał być wybrany ze względu na to, że jest posłem „mało politycznym”. Teraz jego kandydaturę musi zatwierdzić Senat. Jeśli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie tego rzecznika, Sejm musi zaproponować inną osobę.

Do tej pory mężczyzna sprawował funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zajmował się przede wszystkim sprawami prawnymi i traktowymi. Podczas wyborów parlamentarnych w październiku 2019 roku uzyskał mandat posła IX kadencji.

Do tej pory funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich sprawował Adam Bodnar, który zakończył swoją 5-letnią kadencję 9 września. Jednak zgodnie z ustawą o RPO, funkcję tę pełni dalej do czasu powołania swojego następcy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]