Co z dostawami szczepionki AstraZeneca? Wydano oświadczenie

AstraZeneca przekazała informacje odnośnie dostaw szczepionek przeciwko COVID-19. Jak się okazuje, kraje Unii Europejskiej mogą spodziewać mniejszej ilości preparatu we wczesnych dostawach. Firma wydała oświadczenie.

Fot. Shutterstock

Jak przekazał nieoficjalnie magazyn „Financial Times”, AstraZeneca poinformowała kraje Unii Europejskiej, że mogą spodziewać się znacznych braków we wczesnych dostawach szczepionki stworzonej przez koncern. Cięcia mogą wynieść nawet ponad połowę ze 100 milionów dawek, których kraje unijne oczekiwały w pierwszym kwartale 2021 roku.

Firma szybko sprostowała wiadomość, tłumacząc, że nie ma żadnego „zaplanowanego opóźnienia” w rozpoczęciu dostaw, jednak początkowe ilości dostaw będą niższe niż pierwotnie zakładano. Koncern tłumaczy, że powodem jest zmniejszona wydajność w zakładzie produkcyjnym w ramach europejskiego łańcucha dostaw.

Szczepionka AstraZeneca, która wyprodukowana została wspólnie z Uniwersytetem w Oxfordzie, jest obecnie zatwierdzona jedynie w Wielkiej Brytanii. Austria, Dania, Grecja i Czechy zwróciły się w ostatnim czasie do przewodniczącego Rady Europejskiej, aby przestawić pomysł dystrybucji przed wydaniem zezwolenia. Dzięki temu można było rozpocząć proces szczepień w UE w momencie otrzymania zgody. Komisja jednak nie ma stuprocentowej pewności, aby był to dobry pomysł. Tłumaczy, że najpewniej firmy farmaceutyczne nie będą chciały wziąć na siebie odpowiedzialności prawnej za wypuszczenie dawek przez oficjalnym zatwierdzeniem preparatu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]