Kolejne poważne dolegliwości po przejściu zakażenia. Eksperci ostrzegają!

Większość osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, po kilku tygodniach wraca do pełni sił. Jednak zdarza się coraz więcej przypadków, że skutki wirusa SARS-CoV-2 ciągną się miesiącami i są bardziej groźne niż same zakażenie. Eksperci zwrócili uwagę na nową przypadłość, którą nazwali roboczo „mikroudarem”. 

Fot. Shutterstock

Powikłania po przejściu zakażenia koronawirusem pojawić się mogą zarówno u osób, które przeszły chorobę ciężko w szpitalu, ale również u tych, którzy zakażenie przeszli dość łagodnie, przebywając w domu. Często powrót do normalności zajmuje tygodnie, ale zdarzają się również przypadki, że ozdrowieniec odczuwa dolegliwości nawet przez kilka miesięcy i są znacznie bardziej dokuczliwe niż samo zakażenie.

Jak mówi immunolog Paweł Grzesiowski w rozmowie z RMF FM, najczęstszym skutkiem COVID-19 są duszności, osłabienie, bóle mięśni i długotrwałe zmęczenie. Coraz więcej osób, szczególnie młodych skarży się także na zaburzenia pamięci i koncentracji czy zespół wstrząsu pourazowego.W tym przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Jak tłumaczy doktor Paweł Grzesiowski, powikłania po zakażeniu koronawirusem najczęściej dotykają jednego organu- mózgu. Mogą stworzyć się mikrozakrzepy, ponieważ wirus SARS-CoV-2 jest w stanie wejść do mózgu i przełamać barierę krew-mózg. Dlatego lekarze nazywają tę dolegliwość mikroudarem.

Ekspert podkreśla, że warto nawet po przejściu łagodnego zakażenia zgłosić się do przychodni w celu otrzymania leków objawowych. Dzięki stosowaniu pochodnych kwasu acetylosalicylowego i dobrze nawadniając organizm można uchronić się przed neurologicznymi powikłaniami.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]