Mężczyzna zmarł po otrzymaniu szczepionki? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zabrał głos

Kilka dni temu w Oleśnicy zmarł mężczyzna, któremu wcześniej podano szczepionkę przeciwko COVID-19. Pojawiły się głosy, że śmierć była spowodowana właśnie otrzymaniem preparatu. Teraz rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zabrał głos w tej sprawie. 

Fot. Shutterstock

Na rządowej stronie internetowej ukazywane są raporty dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych. Według ostatnio opublikowanej definicji NOP niepożądanym skutkiem szczepień jest zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło po okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Ostatnio głośno było na temat mężczyzny z Oleśnicy, który nagle zmarł, otrzymując wcześniej dawkę szczepionki na COVID-19. Jak się okazało, został on ujęty w rządowym raporcie dotyczącym niepożądanych skutków szczepień. W opisie zwrócono uwagę, że miał on gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego i  tachykardię. Dodatkowo trzy razy wzywano zespół ratownictwa medycznego. Zaznaczono, że nie był on jednak hospitalizowany. W pewnym momencie nastąpiło zatrzymanie krążenia, na skutek czego mężczyzna zmarł.

Teraz głos w tej sprawie zabrał rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazał, że obecnie nie ma potwierdzenia, aby śmierć była spowodowana COVID-19. Podkreślił, że mężczyzna był osobą bardzo schorowaną.

„Mówimy na razie o pewnym zbiegu czasowym zgonu i szczepienia. Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza.”

-wyjaśnił rzecznik MZ.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, każda osoba po podaniu szczepionki pozostaje na obserwacji z punkcie szczepień. W razie jakiegokolwiek niepokojącego objawu, jest natychmiastowa reakcja służb medycznych. Wśród setek tysięcy ludzi, którzy otrzymali już preparat, odnotowano odczyny poszczepienne w ponad stu przypadkach, jednak miały one zazwyczaj dość łagodną postać.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]