Osoby, które przyjęły już szczepionkę mogą zarażać? Ekspert nie ma wątpliwości!

Zdaniem brytyjskiego eksperta, osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą dalej rozprzestrzeniać wirusa i wpływać na liczbę dziennych zakażeń. Dlatego lekarz wystosował apel do rządów i obywateli, aby nie rezygnować z przestrzegania restrykcji po otrzymaniu preparatu. 

Fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa wciąż trwa. Pomimo pojawienia się szczepionki, wiele krajów i miast w ostatnim czasie zastosowało dodatkowe środki bezpieczeństwa, wprowadzając między innymi całkowity lockdown. W Wielkiej Brytanii odnotowywana jest rekordowa liczba nowych zakażeń i zgonów z powodu COVID-19.

Jak jednak uważa zastępca naczelnego lekarza Anglii, profesor Jonathan Van-Tam, osoby zaszczepione wciąż mogą transmitować wirusa SARS-CoV-2. Ekspert tłumaczy, że żadna wyprodukowana do tej pory szczepionka nie jest w 100% skuteczna, a więc nikt nie jest chroniony w pełni przed zakażeniem. Dlatego nie należy zwalniać takich osób z przestrzegania restrykcji.

Profesor Van-Tam wydał w związku z tym apel zarówno do rządów państw, jak i osób, które otrzymały już dawki szczepionki, aby dalej stosowały się do wszystkich ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Cały czas konieczne jest stosowanie przede wszystkim dystansu społecznego oraz maseczek.

„Zmieniając swoje zachowanie, nadal możesz rozprzestrzeniać wirusa, przyczyniając się do dużej liczby infekcji i narażając na zachorowanie osoby, które wciąż czekają na przyjęcie szczepionki.”

-tłumaczy lekarz. Dodaje też, że działanie szczepionki może zależeć od wielu czynników. Niezbędne więc też są kolejne badania nad pacjentami, którzy preparat już przyjęli, bo tylko dzięki temu dowiemy się jak działa szczepionka na poszczególne grupy osób.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE