Dodatkowe zasady bezpieczeństwa u naszych sąsiadów. Na to trzeba się przygotować podróżując do Niemiec

Polska od jakiegoś czasu znajduje się na niemieckiej liście krajów podwyższonego ryzyka, co oznacza dodatkowe obostrzenia dla osób wjeżdżających do Niemiec z Polski. Od 19 stycznia pojawiła się także nowa zasada dotycząca maseczek. Teraz w miejscach publicznych nie skorzystamy np. z maseczki tkaninowej. 

Fot. Shutterstock

Rząd od wielu miesięcy apeluje, aby ograniczyć podróże tylko do tych niezbędnych. Pomimo to, granice są wciąż otwarte i wielu Polaków decyduje się na wyjazdy. W czasie ferii zimowych popularnością cieszyły się wyjazdy zagraniczne, do ciepłych krajów. Duża część osób wybiera także wyjazdy do naszych sąsiadów. Jednak w przypadku przekroczenia granicy z Niemcami, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Władze niemieckie wystosowały specjalne obostrzenia dla osób wjeżdżających na teren ich kraju. Dodatkowo, Polska od dłuższego czasu znajduje się na liście krajów podwyższonego  ryzyka, co oznacza jeszcze większe restrykcje. W zależności od destynacji, wymagana jest między innymi kwarantanna i test na COVID-19.

Podróżując do Niemiec należy też zgłosić swój wjazd na specjalnej, elektronicznej platformie. Oczywiście jest kilka wyjątków. Zgłoszenia nie są wymagane dla osób, które przejeżdżają przez kraj w tranzycie, przejeżdzają przez obszar podwyższonego ryzyka i nie miały tam postoju, podróżują w ramach małego ruchu ograniczonego do 24 godzin czy przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra.

Ale doszła jeszcze jedna istotna rzecz. Od 19 stycznia w Niemczech obowiązują zaostrzone zasady dotyczące maseczek ochronnych. W wielu miejscach, w których ludzie mogą przebywać w większym zagęszczeniu wymagane są maseczki medyczne. Są to te, które spełniają standardy co najmniej KN95 lub FFP2. Wymagane jest także oznakowanie CE.

Maseczki medyczne wymagane są między innymi w sklepach i przed sklepami, również na parkingach, w windach, na stacjach benzynowych, w środkach komunikacji, na przystankach i dworcach, w biurach i urzędach oraz w placówkach medycznych. Za brak specjalnej maseczki w tych miejscach musimy liczyć się z mandatem w wysokości nawet do 500 euro!

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]