Francuska szczepionka na COVID-19. Czy skuteczna? Wydano komunikat!

Uzyskane dane w pracach nad szczepionką przeciwko COVID-19 we Francuskim Instytucie Pasteura są dla naukowców niezwykle rozczarowujące. Do tego stopnia, że paryska placówka badawcza postanowiła zawiesić dalsze prace nad preparatem. Skuteczność szczepionki jest znikoma.

Fot. Shutterstock

Francuski Instytut Pasteura w maju 2020 roku nawiązał współpracę z amerykańskim koncernem farmaceutycznym Merck&Co., aby wspólnie opracować szczepionkę przeciwko COVID-19, w oparciu o istniejący już preparat chroniący przed odrą.

Po wielu miesiącach badań ogłoszono, że instytut porzuca dalsze prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Wszystko ze względu na uzyskane dane, które wskazują na bardzo niską skuteczność francuskiej szczepionki. Wyniki zostały uzyskane z prób fazy I, które rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku.

Instytut zapewnił jednak, że nadal będzie kontynuować pozostałe analizy projektów, które w tej chwili są jeszcze w fazie testów przedklinicznych. Naukowcy dodają, że są w pełni zmobilizowani do dalszej walki z koronawirusem.

Do tej pory najbardziej skuteczne szczepionki, które wprowadzono do dystrybucji to Moderna, AstraZeneca i Pfizer. Skuteczność ochrony przed COVID-19 wynosi w ich przypadku powyżej 90% w przypadku podania dwóch dawek.
Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE