Hulajnogi znikną z ulic? Rząd uregulował status prawny

Na hulajnogi w dokładnie na ich użytkowników narzekali wszyscy, kierowcy, piesi na także rowerzyści. Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji regulujący status prawny hulajnóg. Szykują się spore zmiany a nimi idą spore kary finansowe. 

Fot. Shutterstock

Wedle projektu, hulajnogi elektryczne i urządzenia transportu osobistego zyskały nowy status prawny. Regulacje jednak nie wszystkim się spodobają.

Pierwszą bolesną zmianą dla użytkowników hulajnóg jest zakaz poruszania się nimi po jezdni na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h co na samym wstępie eliminuje większość ulic.

Do tej pory stan prawny hulajnóg i UTO nie był uregulowany co stwarzało realne zagrożenie nie tylko dla kierowców ale także dla pieszych. Pozostawianie pojazdów na środku chodnika to była norma. Mieszkańcy i radni wiele zwracali uwagę na to, że dla osób niewidomych taka niespodziewana przeszkoda może skończyć się tragicznie.

Teraz użytkownik będzie musiał pozostawiać hulajnogę równolegle do zewnętrznej strony chodnika. W przeciwnym razie grozić będzie za to mandat w wysokości 100 zł. Za korzystanie podczas jazdy z telefonu będzie grozić mandat w wysokości 200 zł. a kierowanie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających od 300 do 500 zł.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]