Niepewna decyzja rządu o luzowaniu obostrzeń

Decyzję o luzowaniu obostrzeń rząd miał już ogłosić w zeszłym tygodniu. Wciąż przedłużany termin ogłoszenia tej decyzji jest niepokojący, ale wynikać to może z niepokoju samego rządu. Obecnie trwa posiedzenie premiera z klubami parlamentarnymi ws. programu szczepień. 

Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Wszyscy niecierpliwie oczekują decyzji o luzowaniu obostrzeń. Zapowiedzi wprawdzie pojawiają się, ale bardzo ostrożne. Rząd jednak nadal milczy.

We wtorek o godz. 9 rozpoczęło się posiedzenie premiera Mateusza Morawieckiego z klubami parlamentarnymi ws. programu szczepień. Jak zapowiada rzecznik rządu Piotr Muller, decyzja o luzowaniu zostanie podana, ale na pewno nie dzisiaj.

Przedłużający termin ogłoszenia tej ważnej decyzji wynikać może z opóźnieniami dostaw szczepionek oraz informacja, że szczepionka Moderny może być mniej skuteczna dla dwóch wariantów wirusa a z kolei szczepionka Astra Zeneca nie będzie skuteczna dla osób powyżej 65 roku życia.

Obawy w sprawie Moderny mają naukowcy z University of KwaZulu-Natal w Durbanie. O szczepionkach Astra Zeneca pisała niemiecka prasa m.in. „Bild” i „Handelsblatt”.

Firmy farmaceutyczne zdecydowanie zaprzeczają tym doniesieniom, jednak ziarno niepewności w polskim rządzie zostało zasiane i jak podaje RMF FM to właśnie może być powodem przedłużającego się terminu ogłoszenia luzowania obostrzeń.

Piotr Muller w rozmowie z Polsat News powiedział, że decyzja pojawi się jeszcze przed weekendem, ale na pewno nie we wtorek. Jak dodał, nie spodziewa się zaostrzenia obostrzeń. KPRM zapowiedziała wcześniej, że odmrażanie gospodarki w lutym nie będzie niczym spektakularnym. W grę wchodzić będzie przede wszystkim otwarcie galerii handlowych a także powrót do szkół klas VIII oraz maturzystów.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE