Szczepionka AstraZeneca nieskuteczna u seniorów? Firma komentuje

Kilka dni temu niemieckie media poinformowały, że szczepionka koncernu AstraZeneca przeciwko COVID-19 ma znacznie mniejszą skuteczność u osób powyżej 65 roku życia. Teraz firma postanowiła odnieść się do zarzutu. Wystosowano oświadczenie.

Fot. Pixabay

Niemieckie pisma „Blind” i „Handelsblatt” poinformowały ostatnio, że niemiecka władza obawia się, że Europejska Agencja Leków nie dopuści do użytku szczepionki AstraZeneca z Wielkiej Brytanii dla osób powyżej 65 roku życia. Jak tłumaczyły magazyny, powołując się na niemiecki rząd, według badań klinicznych skuteczność preparatu w tej grupie wyniosła zaledwie 8%.

Głos w tej sprawie zabrała właśnie sama AstraZeneca, która uznała doniesienia mediów za „kompletnie fałszywe”. W opublikowanym oświadczeniu wyjaśniono, że brytyjska Wspólna Komisja ds. Szczepień i Immunizacji poparła zastosowanie tej szczepionki we wszystkich grupach wiekowych, również wśród seniorów. Takie założenia mogą jednak wynikać z ograniczonej dostępności danych na temat starszych pacjentów. AstraZeneca stosunkowo późno rozpoczęła rekrutację seniorów do badań klinicznych.

Szczepienia przeciwko COVID-19 szczepionką AstraZeneca w Wielkiej Brytanii trwają od 30 grudnia 2020 roku. Preparat jest również stosowany w innych krajach, jednak wciąż nie jest dostępny w Unii Europejskiej. Decyzja unijnej agencji odnośnie brytyjskiej szczepionki ma zapaść naprawdopodobniej w najbliższy piątek.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]