Tłusty czwartek 2021. Kiedy wypada?

Wielkimi krokami zbliża się tłusty czwartek, ulubiony dzień wszystkich lubiących zajadać się słodkościami. Tego dnia królują przede wszystkim pączki i faworki. Tłusty czwartek jest dniem ruchomym, kiedy wypada więc w 2021 roku?

Fot. Pixabay

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem. Jego data jest ruchoma i zależy od daty Wielkanocy- wypada równo 52 dni wcześniej. Oznacza to, że w tym roku tłusty czwartek obchodzić będziemy 11 lutego, czyli już za 2 tygodnie.

W przeszłości tłusty czwartek zwany był zapustami lub mięsopustem. Rozpoczyna go ostatni dzień karnawału. Tego dnia dozwolone jest objadanie się.  Zgodnie z tradycją zajadamy się słodkościami, przede wszystkim pączkami i faworkami, zwane w niektórych częściach kraju chrustem. Pojawiają się też zawody, kto zje więcej przysmaków. Mistrzowie nie mają sobie równych! Jak mówi przesąd, jeśli tego dnia nie zje się ani jednego pączka- czeka nas niepowodzenie.

Tłusty czwartek pochodzi jeszcze z czasów pogaństwa. Dawno temu, tego dnia świętowane było odejście zimy i nadejście wiosny. W związku z tym pojawiały się wielkie uczty, z obfito zastawionym stołem tłustymi potrawami i winem. Kiedyś zamiast podawać pączki na słodko, były one nadziewane na przykład słoniną lub boczkiem.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE