Ojciec Maty komentuje wyrok TK. „Jeden z przypadków dozwolonej aborcji po prostu natychmiast przestanie istnieć”

Marcin Matczak polski radca prawny, doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista w zakresie teorii prawa, profesor nadzwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i prywatnie ojciec rapera Maty komentuje publikacje uzasadnienia decyzji aborcyjnej TK. Według niego instytucja ta upadła, a publikacja dzisiaj wyroku oznacza de facto natychmiastowe usunięcie jednego z dozwolonego przypadku aborcji.

Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0.

Trzy uwagi w sprawie uzasadnienia decyzji aborcyjnej TK, które właśnie zostało opublikowane:

1) Całe oczekiwanie na uzasadnienie decyzji TK jest jedną wielką hucpą. Nie było do niczego potrzebne, miało dać pretekst do złamania prawa – bo nieopublikowanie wyroku TK niezwłocznie jest złamaniem prawa, nawet jeśli sam ten „wyrok” jest wadliwy. Nie premierowi to jednak oceniać.

2) Jeśli decyzja TK zostanie dziś opublikowana w Dzienniku Ustaw, treść uzasadnienia nie będzie miała żadnego znaczenia – jeden z przypadków dozwolonej aborcji po prostu natychmiast przestanie istnieć. Uzasadnienie może mieć wpływ na przyszłą zmianę ustawy aborcyjnej przez parlament.

3) Polski TK w pierwszym etapie po przejęciu przez PiS stał się całkowicie bierny, bo celem jego przejęcia było danie wolnej ręki do uchwalania niekonstytucyjnego prawa. Teraz mamy etap drugi: nawet jak TK jest aktywny, musi dostać pozwolenie od partii, aby jego decyzje miały skutek. To całkowity upadek tej instytucji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]