Będzie kolejna szczepionka przeciwko COVID-19? Prawie 90% skuteczności!

Amerykański koncern Novavax przekazał najnowsze wyniki badań nad szczepionkę na COVID-19, które wskazują, że ma ona 89,3% skuteczności w zapobieganiu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Czy to oznacza, że kolejny preparat trafi na rynek?

Fot. Shutterstock

Amerykańska firma Novavax poinformowała, że na podstawie badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii zauważono, że szczepionka, która jest w trakcie analiz, może być w 89,3% skuteczna w zapobieganiu zakażenia COVID-19. Co ważne, jest ona prawie tak samo skuteczna w ochronie przed bardziej zaraźliwą odmianą wirusa, który pochodzi ze Zjednoczonego Królestwa. W tym przypadku osiągnęła 85,6% skuteczności.

Badania zostały przeprowadzone na grupie 15 tysięcy osób w wieku od 18 do 84 lat. Około 30% z nich było w grupie wiekowej seniorów powyżej 65 roku życia. Jak zaznaczają badacze, te dane mają być wykorzystane do złożenia wniosku o ocenę dopuszczenia szczepionki do użycia w Wielkiej Brytanii, w Unii Europejskiej, a także w innych krajach na świecie.

Koncern dodał także, że w przypadku koronawirusa pochodzącego z RPA, wśród osób, które nie są nosicielami wirusa HIV, skuteczność szczepionki wykazała 60 procent. Wciąż jednak szczepionka nie dorównuje chociażby tym opracowanym przez Pfizer czy Modernę, których skuteczność po podaniu dwóch dawek wynosi około 95%.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]