Trwają badania kliniczne nad szczepionką na COVID-19 dla dzieci!

W Rzeszowie trwają testy kliniczne sprawdzające skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 wśród dzieci. Wszystko w ramach międzynarodowego projektu, który planuje zaszczepić również najmłodszych, aby uchronić ich przed zakażeniami w szkołach i przedszkolach. 

Fot. Shutterstock

W Rzeszowie trwają badania kliniczne tzw. trzeciej fazy, które mają sprawdzić skuteczność szczepionki na wirusa SARS-CoV-2 wśród dzieci. Póki co odbywają się na w grupie nastolatków powyżej 11 roku życia, ale następnie program ma objąć również najmłodsze dzieci, powyżej trzeciego miesiąca życia.

W rozmowie z Wirtualną Polską prezes Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie i organizator szczepień na terenie województwa podkarpackiego dr Stanisław Mazur poinformował, że póki co nie może podać szczegółów ze względu na poufny charakter projektu. Zaznacza jednak, że jego zdaniem prędzej czy później szczepienia powinny również objąć dzieci, ponieważ mimo, że dzieci zazwyczaj przechodzą zakażenie dość lekko, wiele z nich jest często nosicielam wirusa i przenosi go dalej.

Dr Mazur zaznacza, że u najmłodszych po przejściu zakażenia może rozwinąć się popularny wśród dzieci tzw. pocovidowy zespół zapalny, który prowadzi do ciężkich problemów zdrowotnych. Dotyczy to przede wszystkim dolegliwości kardiologicznych.

Producenci szczepionek przewidują, że w przypadku preparatu skierowanego dla dzieci, wersja ta będzie zawierać zmniejszoną dawkę mRNA. Skuteczność takiej szczepionki jest już badana przed koncern Pfizer i Moderna. Pierwsza z firm przekazała niedawno informację, że w ich badaniach bierze udział ponad 2 tysiące dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Amerykańscy naukowcy oszacowali, że szczepionki przeciwko COVID-19 dla najmłodszych miałaby być dostępne najwcześniej jesienią 2021 roku.
Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE