Zdrożeją kolejne popularne produkty spożywcze? Może nas czekać zdziwienie w sklepach!

Organizacja przemysłu młynarskiego ostrzega, że wkrótce w Polsce możemy doświadczyć mocnych podwyżek cen mąki na krajowym rynku. Wszystko ze względu na rosnące ceny na międzynarodowych rynkach i eksport żniw za granicę. 

Fot. Shutterstock

Tylko od lata cena pszenicy na światowych rynkach wzrosła o 30 procent, soi natomiast o 50 procent, a kukurydzy aż o 60 procent. Wszystko przede wszystkim przez fakt, że światowe zbiory były w 2020 roku dużo mniejsze niż zwykle. Dodatkowo, wzrastają ceny inflacji na rynkach, giełdach i rynkach surowcowych, które są skutkiem napływu na rynki nowych pieniędzy, tworzonych przez banki centralne w ramach walki z kryzysem.

Trudna sytuacja dotknęła również nasz kraj, a ceny oferowane przez zagranicznych nabywców stały się dla polskich rolników bardziej atrakcyjne. W efekcie odbywa się eksport żniw za granicę, a w Polsce zostaje produktów coraz mniej. Łączy się to z podwyżkami cen zbóż na rynku krajowym. Tylko w połowie stycznia cena tony pszenicy była o prawie 10% wyższa niż miesiąc wcześniej i aż o 26% wyższa niż rok wcześniej.

Wzrost kosztów za zboże powoduje konieczność podnoszenia stawek za mąkę. To kolejno powoduje wzrost cen również za pieczywo, które w ostatnim czasie i tak mocno zdrożało. Dodatkowo, zboża może zabraknąć także dla sektora paszowego, co natomiast może doprowadzić do podwyżek cen mięsa i jego przetworów.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE