Nadchodzą ekstremalne temperatury! Trzy tygodnie groźnej zimy

Prognozy długoterminowe mówią o powrotach dużych mrozów w lutym. Tym razem jednak nie będzie to kilka dni a kilka tygodni.

Fot. Łukasz / Kraków w Pigułce

Marek Kuczera, meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze powiedział Wirtualnej Polsce, że nadchodzą ekstremalne mrozy. Dotkną one wszystkie kraje Europy, ale w Polsce odczuwalne będą najbardziej i najszybciej.

Już 5 lutego w północno-wschodniej Polsce nocą temperatury spadną do -15 stopni w nocy. Kolejne duże ochłodzenie nadejdzie 5 dni później. Wtedy w całej Polsce temperatury spadną do około -20 stopni Celsjusza. Lokalnie może być zimniej i temperatura w tych miejscach może osiągnąć nawet -20 st. C.

Naukowiec twierdzi, że szczyt ochłodzenia będzie miał miejsce pomiędzy 6, a 15 lutego, a niskie temperatury potrwają do 20 lutego lub dłużej.

Mimo, że to prognozy długoterminowe, pokrywają się one z innymi przewidywaniami rodzimego IMGW. Meteorolodzy mówią, że luty z prawdopodobieństwem większym niż 90 proc. będzie chłodniejszy niż norma z ostatnich 30 lat.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE