5 lat temu dostrzegano jak ważnym problemem jest niepłodność. Co się zmieniło?

Na liście Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 nie znalazł się punkt dotyczący poprawy zdrowia prokreacyjnego. 5 lat temu w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016-2020 w następujący sposób tłumaczono konieczność wprowadzenia celu „Poprawa zdrowia prokreacyjnego”:

Fot. Pixabay

Zdrowie prokreacyjne stanowi ważny element definicji zdrowia jako całości dobrostanu fizycznego, psychicznego oraz społecznego, a nie tylko braku choroby czy zaburzeń w obszarze wszystkich zagadnień związanych z układem rozrodczym i prokreacją u obu płci we wszystkich fazach życia. Obejmuje ono zagadnienia pokwitania i przekwitania, płodności i niepłodności, planowania rodziny, zdrowia podczas ciąży, porodu i połogu, nowotworów narządów płciowych i piersi. Troska o zdrowie prokreacyjne warunkuje stan zdrowia Polaków, dobre zdrowie następnych pokoleń, wspomaga działania mające na celu poprawę wskaźników demograficznych. (Dz. U. poz. 1492)

Według szacunków w Polsce mieszka blisko 1,5 mln par zmagających się z tym problemem.

W Polsce co szósta para nie ma dziecka. Co do par bezdzietnych z wyboru, szacuje się, iż stanowią 6 do 10% wszystkich związków.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]