Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony! Można składać wnioski

W związku z obostrzeniami wynikającymi z sytuacji epidemicznej w Polsce, do 14 lutego 2021 roku został przedłużony zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci, które z powodu COVID-19 nie mogą skorzystać ze żłobka, przedszkola czy szkoły.

Fot. Pixabay

Według rozporządzenia Rady Ministrów z 29 stycznia 2021 roku w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 postanowiono przedłużyć otrzymywania świadczenia do 14 lutego. Jest to już kolejny raz kiedy rząd decyzuje się na przedłużenie zasiłku. Wszystko ze względu na sytuację pandemiczną w kraju, która wpływa na zamknięcie takich placówek jak żłobki, przedszkola czy szkoły.

Rodzice najmłodszych dzieci mogą wciąż  korzystać z zasiłku opiekuńczego. O zasiłek można starać się także w przypadku otwarcia ww. placówek, ale nie mogą zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w trakcie pandemii koronawirusa. Świadczenie otrzyma też rodzic, który wynajmuje nianie lub dziennego opiekuna, ale oni nie mogą w tym czasie zająć się dzieckiem również z powodu COVID-19.

Świadczenie nie dotyczy rodziny, w której drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę, np. jest bezrobotny czy korzysta z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego. Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u płatnika składki. Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają go bezpośrednio w ZUS.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE