Michał Dworczyk potwierdza: „Seniorzy w Polsce nie będą szczepieni szczepionką firmy AstraZeneca”

Na całym świecie trwa dyskusja czy szczepionka opracowana przez koncern AstraZeneca jest skuteczna również wśród seniorów. Pojawiły się bowiem głosy, że granicą wiekową do przyjmowania tego preparatu byłoby 55 lub 60 lat. Teraz głos w sprawie zabrał Michał Dworczyk, który potwierdził, że w Polsce seniorzy z tej szczepionki nie skorzystają. 

Fot. Shutterstock

W Polsce trwają szczepienia grupy pierwszej, czyli między innymi seniorów. Jakiś czas temu radio RMF FM podało informację, że trwają burzliwe dyskusje w Radzie Medycznej dotyczące granicy wiekowej do przyjmowania szczepionki koncernu AstraZeneca, która w ubiegły piątek została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków. Agencja wtedy zwróciła uwagę na fakt, że szczepionka nie przeszła wiele badań dotyczących skuteczności u seniorów i zaapelowała, aby kraje członkowskie same decydowały, kto ją może przyjmować.

W związku z tym pojawiły się różne postanowienia. Niemcy zdecydowały, ze szczepionkę otrzymają seniorzy do 64 roku życia, natomiast we Włoszech osoby, które nie ukończyły 55 lat. Wczoraj podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk przekazał jak sytuacja będzie wyglądać w Polsce. Potwierdził, że również u nas w kraju seniorzy nie będą szczepieni tym konkretnym preparatem, a zostanie on podany nauczycielom.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dodał, że pierwsze dawki szczepionki AstraZeneca trafią do Polski przed 10 lutego 2021 roku. Preparat AstraZeneca jest trzecim, który został dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej. Pozostałe to Pfizer i Moderna.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]