W Polsce powstanie aż 6 elektrowni jądrowych! Gdzie będą?

Od dawna mówiło się o powstaniu w Polsce elektrowni jądrowej. Jak się teraz okazuje, nie powstanie tylko jedna! Rada Ministrów przekazała, że w naszym kraju zbudowane zostanie aż 6 takich miejsc! Jakie będą ich lokalizacje?

Fot. Pixabay

Od 2010 roku, kiedy zawiązano specjalną spółkę PGE EJ1, która deklarowała, że w Polsce powstanie pierwsza w kraju elektrownia jądrowa. Ale co na planach i słowach się skończyło, ponieważ temat elektrowni od lat budził wiele kontrowersji, zarówno ideologicznych, jak i środowiskowych, a także politycznych.

Niespodziewanie „głos” w sprawie zabrała Rada Ministrów, która przejęła strategię „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku”. Znalazły się w niej m.in. zapisy dotyczące właśnie elektryki jądrowej. Przekazano, że w 2033 roku zostanie ona wdrożona, a łącznie pojawi się 6 bloków jądrowych o mocy całkowitej 6-9 GW. Ma to wzmocnić podstawę systemu i wpłynąć na redukcję emisji zanieczyszczeń z sektora. 

Pierwszy blok ma ruszyć 2033 roku, a co kolejne 2-3 lata będzie powstawać nowy. Jak informuje Business Insider, podano cztery możliwe lokalizacje dla sześciu bloków jądrowych. Dwie pierwsze są już znane od jakiegoś czasu, jest to Żarnowiec i Lubiatowo- Kopalino. Kolejna to okolice Elektrowni Bełchatów i gmina Kleszczów, która należy do najbogatszej w Polsce. Drugi pomysł na lokalizacje to okolice Elektrowni Pątnów.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE