Kary za wykroczenia skarbowe drastycznie wzrosną!

Rząd planuje wprowadzić wyższe mandaty za wykroczenia skarbowe. Wszystko przy okazji uchwalenia nowej ustawy akcyzowej. Za wykroczenia będzie można zapłacić nawet 5 razy tyle, ile obecnie wynosi minimalne wynagrodzenie w gospodarce!

fot. Pixabay

Jak informuje Gazeta.pl, rząd planuje wprowadzić zmiany w ustawie o podatku akcyzowym, który w styczniu 2021 roku trafił do Sejmu. Według doniesień portalu znacząco wzrosnąć mają wykroczenia skarbowe, za które możemy zapłacić nawet 5 razy tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie w gospodarce. Do tej pory była to dwukrotność minimalnej pensji, czyli około 5600 złotych. Teraz to będzie aż 14 tysięcy złotych!

Jak tłumaczy rząd w uzasadnieniu projektu, jest to realizacja postulatów praktyki, która dostrzega konieczność objęcia tym postępowaniem szerszego zakresu czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenie skarbowe, czyli kategoria wykroczenia, która oznacza, że uszczuplenie skarbu państwa było mniejsze niż pięciokrotność minimalnej pensji.

Za popełnienie tego wykroczenia płaci się obecnie mandat od 280 złotych do 5600 złotych lub nawet sądową grzywną, wynoszącą nawet do 56 tysięcy złotych.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE