Już wkrótce na rynku pojawi się polska szczepionka na COVID-19? Co o niej wiadomo?

Już wkrótce polscy naukowcy chcą rozpocząć testy na zwierzętach polskiej szczepionki przeciwko COVID-19. W tej chwili trwają zaawansowane prace nad preparatem. Ma być łatwy w przechowywaniu i tani w produkcji. 

Trwają intensywne prace nad polską szczepionką przeciwko koronawirusowi. Pierwsze badania ruszyły w kwietniu 2020 roku, na początku pandemii COVID-19. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Tomasz Ciach z Politechniki Warszawskiej, zajmujący się utworzeniem preparatu tłumaczy, że w tej chwili naukowcy są gotowi, aby rozpocząć testowanie go na zwierzętach. Ten etap miałby potrwać od trzech do sześciu miesięcy.

Polska szczepionka jest szczepionką drugiej generacji, oparta na starszej technologii, podobnej do tej, której użyto w produkcji szczepionki na żółtaczkę wszczepienną typu B. Dzięki prostemu mechanizmowy, szczepionka ma być tania w produkcji. Koszt jednej dawki nie powinien przekraczać 1 euro.

Jak zaznacza naukowiec, szczepionka ma również być bardzo łatwa w przechowywaniu. To nie pierwsza polska szczepionka, nad którą pracują badacze. Preparat chroniący przed zakażeniem jest również badany przez naukowców z Poznania, Gdańska i Wrocławia.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE