Atak hakerski na Urząd Marszałkowski. Jest żądanie okupu

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wciąż zmaga się z atakiem hakerskim do którego doszło w poniedziałek. Jak informuje UMWM doszło do naruszenia ochrony danych osobowych.

fot. Pixabay

W poniedziałek doszło do awarii sieci informatycznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Stwierdzono, że doszło jednak do ataku hakerskiego. System w części wciąż jest niesprawny. Urzędnicy nie mają dostępu np. do poczty elektronicznej, dlatego wszelka komunikacja odbywa się za pośrednictwem poczty papierowej oraz telefonicznie.

Ponadto pojawiło się żądanie okupu. Atak polegał na wprowadzeniu złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki. Jak informuje UMWM doszło do naruszenia ochrony danych osobowych.

„Zdarzenie to doprowadziło do utraty dostępności danych osobowych (m.in. klientów UMWM), za przywrócenie której atakujący zażądał zapłaty okupu, niemniej żądanie to zostało stanowczo odrzucone. Bezzwłocznie podjęto wszelkie działania mające na celu powstrzymanie naruszenia oraz zminimalizowanie ewentualnych negatywnych skutków dla osób, których dane dotyczą, a także powiadomiono odpowiednie służby, a zaistniała sytuacja została jednocześnie zgłoszona do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.” – czytamy w oświadczeniu urzędu.

Problemy jakie wyniknęły z ataku spowodowały m.in. nieterminowe załatwienie spraw w UMWM, chwilowy brak dostępu do niektórych usług, utrudnienie w kontakcie z pracownikami.

UMWM pracuje obecnie nad przywróceniem danych z istniejących kopii zapasowych. Jak informuje, nie potwierdzono jeszcze pozyskania danych osobowych przez osoby nieuprawnione.

 

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE