Paszporty szczepionkowe już w marcu! Chętnych jest ponad 20 linii lotniczych

Część krajów i firm lotniczych uważa, że „paszporty szczepionkowe” to jedyny sposób, aby podróże i turystyka były znów w pełni bezpieczne. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych od kilku miesięcy pracuje nad aplikacją, która zgromadzi cyfrowe paszporty. Pierwsze testy mają ruszyć już w marcu!

Fot. Pexels

28 stycznia 2021 roku kraje Unii Europejskiej przyjęły wytyczne dotyczące zaświadczeń o szczepieniach na koronawirusa, które mają być wzajemnie honorowane przez państwa Wspólnoty. Część z tych  państw, w tym Polska, przygotowany ma już specjalny system elektronicznych zaświadczeń.

Takie zaświadczenia mogłyby się bardzo przydać m.in. podczas podróży. Już od kilku miesięcy trwają prace nad aplikacją mobilną Travel Pass, którą tworzy Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych. Polegać ma ona na tym, że znajdzie się w niej tzw. cyfrowy paszport, w którym będą informacje o wynikach testów na wirusa SARS-CoV-2 czy odbytych szczepieniach. Dodatkowo, będą tam też zaktualizowane wiadomości dotyczące obostrzeń dla poszczególnych krajów.

Miałoby to pomóc w bezpiecznym lataniu samolotami. Pojawiają się jednak wokół tego tematu spore kontrowersje.  Wielu sceptyków uważa, że taki ruch spowoduje dyskryminację osób, które np. nie mogły się zaszczepić, co w rezultacie wprowadziłoby dwie klasy obywateli. Oprócz tego wciąż nie ma 100% pewności, że osoby zaszczepione nie przenoszą koronawirusa.

IATA planuje uruchomić swoją aplikację już w przyszłym miesiącu. Pierwsze testy odbędą się w Panamie, a pierwszym przewoźnikiem, który wypróbuje Travel Pass będzie Copa Airlines. Jak informuje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, aplikacje mobilną na tę chwilę przetestować chce ponad 20 linii, w tym Etihad Airways, Qatar Aiways czy Emirates Airlines.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE