Koniec OFE? Jest nowy projekt rządu!

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, które dotyczy likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. Domyślne środki zgromadzone do tej pory w OFE zostałyby przeniesione na indywidualne konta emerytalne.

Fot. Pixabay

5 lutego opublikowano projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak wynika z dokumentu, rząd chce całkowicie zlikwidować otwarte fundusze emerytalne, a pieniądze na nich zgromadzone, przetransferować na indywidualne konta emerytalne.

Likwidacja OFE dotyczyłaby blisko około 15,5 miliona Polaków. Zdaniem rządu, na taki krok i tak decyduje się połowa osób posiadających aktywa. Jak tłumaczą, takie rozwiązanie jest najbardziej racjonalne w obecnej sytuacji gospodarczej.

Projekt ten jest podobny do tego, który został przygotowany przez rząd jeszcze w 2020 roku. Ostatecznie jednak ustawę zamrożono.

Na koniec ubiegłego roku wskazano, że członkami OFE było 15,43 mln osób, a stan zgromadzonych aktywów wyniósł 148, 6 mld złotych.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE